Halıdan Sos Lekeleri Nasıl Çıkar?

Güz geldi! Müteşekkir olma zamanı, arkadaşlarınızla ve ailenizle kutlama zamanı ve tabii ki gerçekten lezzetli yemek yeme zamanı. Güz zamanlarında bir şeyle bilinirse, o da bu hafta Kayseri yağlaması ile insanların tadını çıkaracağı muhteşem ziyafetler içindir. Pastırma ve etli ekmek var. Oh, ve tabii ki, patatesleri sosla püre haline getirin.

Sos ve Güz günü el ele gider, ancak sos ve halı değil. Kutlamanız sırasında siz veya bir misafirinizden biri halınızın üzerine sos döktüyse endişelenmeyin, balkabağı turtasını servis etme vakti gelmeden halıdaki sosu çıkarmak için ihtiyacınız olan halı lekesi çıkarma ipuçlarına sahibiz:

Karbonat

Sosu çıkarmak için halınızın üzerinde herhangi bir temizleme solüsyonu kullanmadan önce, kalan tek şeyin lekenin sıvı kısmı olması için fazla sosu kazımak isteyeceksiniz. Umarız uğraşacak çok şey kalmaz. Fazla sosu çıkardıktan sonra nemli, beyaz bir bez alın ve lekeyi mümkün olduğunca suyla temizlemeye çalışın. Bazen, yeterince hızlı tedavi edilirse, tek başına su, sos gibi halı lekelerini çıkarmak için yeterli olacaktır.

Hala biraz sos lekesi kalmışsa, üzerine kabartma tozu serpin ve ardından kabartma tozunu yaklaşık 10-15 dakika kadar bekletin. Kabartma tozu, sos lekesinin yüzeye çıkmasına yardımcı olmalıdır, böylece artık üzerini süpürebilir ve lekeyi tamamen çıkarabilirsiniz.

Beyaz Sirke

Halıdan sosu çıkarmak için başka bir seçenek de beyaz sirke kullanmaktır. Kabartma tozunda olduğu gibi, önce fazla sosu kazımak ve lekeyi ıslak beyaz bir bezle silmek isteyeceksiniz. Tamamlandığında, bir çorba kaşığı beyaz sirkeyi iki bardak ılık suyla karıştırın ve ardından sos lekesini solüsyonla süngerleyin. Çözelti lekeye batırıldıktan sonra, başka bir beyaz bezle kurutmadan önce soğuk, ıslak beyaz bir bezle lekeyi silin.

Bulaşık makinesi deterjanı

Ne kabartma tozu ne de beyaz sirke işe yaramazsa, beyaz sirke ile aynı formülü kullanarak bulaşık deterjanı kullanmayı deneyebilirsiniz: 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı, 2 su bardağı ılık su. Ancak, çok fazla bulaşık deterjanı kullanmaya dikkat edin. Bulaşık deterjanı sabundur ve halıyı temizlerken çok fazla sabun kullanmak iyi değildir. Sabun %100 durulanmazsa veya halıdan emilmezse, geride kiri çekecek bir kalıntı kalır.

Temizlik kimyasalları

Bazı halı leke çıkarma tavsiye siteleri, kuru temizleme solventi veya mağazadan satın alınan leke çıkarma ürünleri gibi sert temizlik kimyasallarının kullanılmasını önerecektir. Bu ürünler yanlış kullanıldığında halınıza zarar verebilir. Ayrıca çevre dostu değildirler ve sağlığınıza da zararlı olabilirler. Temizlik kimyasalları kullanmak yerine Kayseri halı temizleme servisini aramanızı öneririz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir