Halı Yıkama Tanıtımı

Sağlığınızı Riske Atmaya, Sizce Değer mi ?

Şu an Kayseri’de apartman altı ve oto yıkamada SAĞLIKSIZ ve UYGUNSUZ koşullarda halı yıkama adı altında birçok el ilanı ve reklam verilmektedir.

Değerli Müşterilerimiz,

Halılar, birçok bakteri ve mikroba ev sahipliği yapabilecek yapıya sahiptirler. Halı diplerinde birçok mikroorganizma zamanla yerleşerek, süpürge makinesinin alamayacağı duruma gelir. Bunun için yapılması gerekenler, halınızın bakteri öldürücü şampuanlarla, güzelce yıkanıp, kurutulması gerekmektedir. Bünyemizde bulunan birçok temizleyici madde sayesinde domuz gribi ve diğer tüm hastalıklara karşı kesin hijyen sağlamaktadır.

Halı yıkama deyip geçmeyin. Ucuz olsun, nerede yıkandığı önemli değil demeyin. Fiyat araştırmasından önce nerede ve nasıl yıkandığını araştırın.

Her şeyin Başı Sağlık

Halı yıkama sadece sabun ile yıkama değildir. Dezenfekte edilip bakteri, mite, mantar ve akarlardan arındırılması gerekir. Bu da bilgi, tecrübe ve teknoloji gerektirir. Ülkemizde 4 milyon astım hastası var. Doktorlar, Alerji Tedavisinin önemli bir parçası olan “ALERJEN MADDELERDEN KORUNMA” yı, neden önemle tavsiye ederler?

Alerji ve astım doktorları, insanların daha çok toza, toz akarlarına, küf mantarlarına, polenlere, hayvan deri döküntülerine ve tüylerine alerjisi olduğunu bildirmektedirler. Ev tozu akarları tıbbi adıyla “mite” olarak adlandırılmaktadır. En sık rastlanan tipi de “dermatofagoid” olarak anılmaktadır ki deri yiyen anlamına gelmektedir. Bu parazit niteliğindeki böcekler normalde halı, kilim, yorgan, yastık, tüylü eşyalar ve oyuncaklarda yaşarlar.

Yaşamaları için gerekli besini insan deri ve tüy döküntülerinden karşılarlar. Su ihtiyaçlarını ise havadaki nemden elde ederler. Bu nedenle insanın olduğu yerde, nemli ortamda ve tüylü zeminde yaşayıp ürerler. 30-40 mikron (1 mikron milimetrenin binde biridir) çapında bir büyüklüğe sahiptir. Yumurtlayarak çoğalırlar. Yumurtadan çıkan yavru 3 haftada erişkin hale gelerek çoğalmaya başlar. Ev tozu akarının en sık alerjeni dışkılarıdır.

Yaşadıkları halı, kilim, perde vs. ye bıraktıkları dışkıları üzerinde yürüme, silkme ve benzeri hareketlerle havaya karışır ve buradan kolayca burundan da geçerek solunum yollarına ulaşarak en sıklıkla alerjik astıma yol açar. İnsanın ev içinde geçirdiği en uzun süre yatak odaları olduğu için en sık akar alerjeni ile karşılaşma yeri de yatak odasıdır. Burada yatak, yorgan, yastık, yerdeki halı, kilim, perde ana kaynaklardır.

Akarların nemin %50’nin altında olduğu yerlerde ve 60 derece ısının üzerinde yaşama şansları azalır. En sık ev içi alerjenleri oldukları için ve her zaman ortamda bulundukları için yıl boyu alerji yaparlar. Tabiî ki ev içinde ve kapalı ortamda geçirilen birim zamanın arttığı kış mevsimlerinde daha çok alerjik hastalık bulgusuna yol açarlar.

Halı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Halı temizliği, bakımı, yıkaması özellikle sulu sistem yıkanması sizin için önemli ise;

  • Satın alınan halı yıkamaya iyi sonuç verecek türden, yumuşak karakterli, polipropilen olmayan pamuk iplik ya da yün iplik cinsinden olmalıdır.
  • Hav araları sık donunmuş olmalıdır.
  • Mümkün olduğunca oymasız klasik Türk halıları tercih edilmelidir.
  • Batı Avrupa ülkelerinden gelen kenarları yapıştırma halılar sulu yıkamaya iyi sonuç vermemekle birlikte yapışkanlı yerleri hem yıkama esnasında hem de kendiliğinden açılabilmektedir. En sağlam makine halılarının Türkiye’de imal edilenler olduğu unutulmamalıdır.
  • Parlak görünümlü tüy ve hav bırakmayan halılar tercih edilmelidir.

Shaggy ve Fluffy Nedir?

Artık halı bağımsız bir tasarım ürünü. Tek başına bir evin görüntüsünü değiştirebiliyor. Bugünlerde en çok asimetrik, geometrik desenler, büyük çiçekler, mor, turuncu, yeşil gibi canlı renkler kullanılıyor. Amerikan halı, bukle, yün, akrilik, buwron, shaggy ve fluffy gibi üretildiği malzemeye göre değişen halı çeşitleri var.

Talas’ta yaşıyor ve şagi (shaggy) halı temizliği arıyorsanız, size rehberlik edecek bu hizmetimizi incelemelisiniz. Talas halı yıkama

Halı modasına genel olarak retro tarz hakim. En moda renkler mor ve bordo tonları. Ama dekorasyon objelerinde yükselişe geçen siyah renk, halıları da etkiliyor. Halıda renk ve desen kadar, kullanılan malzeme de değişim içinde. Polyamid elyaf malzemeden üretilen Amerikan halıları, elde ve çamaşır makinesinde yıkanabiliyor.

İnce tüyleri bakteri oluşumunu engelliyor ve jel tabanı halının kaymasını önlüyor. Peluş benzeri sentetik malzemeden yapılan shaggy halılar da çok satıyor. Shaggy’lerin biraz daha uzun tüylüsü olan fluffy’ler posta benziyor. Sıcak ve sevimli bir görüntüsü var. Kabartma desenleri seviyorsanız, akrilik elyaftan üretilen akrilik halı veya yün halıları tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir